Jeff Knupp, autor Writing Idiomatic Python, w przystępny sposób opisuje GIL, globalną blokadę interpretera CPython - oraz co z niej wynika.
https://jeffknupp.com/blog/2012/03/31/pythons-hardest-problem/
Zapis prezentacji z PyConu 2006 na temat Świętego Graala programistów Pythona - czyli jak być pisać jak najbardziej pythoniczny kod.
https://david.goodger.org/projects/pycon/2007/idiomatic/handout.html
Czasami lepiej uczyć się, jak coś napisać dobrze, poprzez analizę tego, jak ktoś pisze źle. Przystępny sposób przyswojenia sobie dobrych Pythonowych praktyk - zwłaszcza, że
There should be one-- and preferably only one --obvious way to do it.
https://docs.quantifiedcode.com/python-anti-patterns/index.html
Artykuł dotyczy najmniej opisywanej architektury oprogramowania - Big Ball of Mud. O tym, dlaczego kod aplikacji staje się kupą błota, ale także o tym, jak z tego wyjść.
O wyższości ravioli nad spaghetti i lasagne - oczywiście w kontekście architektury oprogramowania.
Dokument stworzony przez Tima Bernersa-Lee, twórcę WWW. Przewodnik leciwy, jednak wciąż zawierający wiele celnych uwag. Szczególnie polecam rozdział Cool URIs don't change.
Serwis przydatny dla każdego dewelopera piszącego cokolwiek związanego z siecią - pozwala na wysłanie dowolnego żądania HTTP.
Spis największych serwisów w Internecie, które uparcie nie korzystają z HTTPS.
Lista dziesięciu najpowszechniejszych błędów bezpieczeństwa, które można znaleźć w aplikacjach webowych.
https://www.owasp.org/index.php/Category:OWASP_Top_Ten_2017_Project
Głos jednego z najważniejszych informatyków, profesora Edsgera Dijkstry, na religijny wręcz temat - czy w programowaniu lepsze jest numerowanie od zera, czy od jedynki. Pokazuje jednoznacznie, które jest lepsze.
https://www.cs.utexas.edu/users/EWD/transcriptions/EWD08xx/EWD831.html
Największą podatnością każdej aplikacji jest jej użytkownik. W tym bardzo przystępnym quizie można sprawdzić, czy byłoby się podatnym na phishing.
Tytuł (nie najnowszego już) artykułu w sposób wyczerpujący opisuje zawartość.
Serwis z aktualnościami, recenzjami książek, artykułami fachowymi o programowaniu...
Biblioteka JS umożliwiająca generowanie estetycznych diagramów z bardzo prostego języka znaczników. Co więcej, twórcy udostępniają stronę z edytorem live takich diagramów.
Potężne konsolowe narzędzie, które umożliwia zadanie dowolnego pytania o programowanie - i otrzymanie pożytecznej odpowiedzi. Szybsza i prostsza alternatywa dla google'owania i przeglądania Stacka.
Gdy niegdyś znalazłem swoją pierwszą listę awesome sth, nie byłem świadomy, że to był przejaw o wiele szerszego ruchu - tworzenia zbioru linków do użytecznych materiałów dotyczących danego zagadnienia.
Lista poniżej może wciągnąć na wiele długich godzin - jest bowiem listą wszystkich list. Od programowania począwszy, a na polecanych książkach SF skończywszy.
Skoro JS trafił na backend, to czemu Python nie mógłby trafić na frontend? Brython jest implementacją Pythona odpalaną w przeglądarce, której celem jest zastąpienie JavaScriptu.
...z przymrużeniem oka. Każdemu językowi dostało się odpowiednio.
http://james-iry.blogspot.com/2009/05/brief-incomplete-and-mostly-wrong.html