Zasoby

Linki znalezione w internetach, które uznaję za przydatne

Python

Python's Hardest Problem

Jeff Knupp, autor Writing Idiomatic Python, w przystępny sposób opisuje GIL, globalną blokadę interpretera CPython - oraz co z niej wynika.


Code Like a Pythonista: Idiomatic Python

Zapis prezentacji z PyConu 2006 na temat Świętego Graala programistów Pythona - czyli jak być pisać jak najbardziej pythoniczny kod.


Python Anti-Patterns

Czasami lepiej uczyć się, jak coś napisać dobrze, poprzez analizę tego, jak ktoś pisze źle. Przystępny sposób przyswojenia sobie dobrych Pythonowych praktyk - zwłaszcza, że

There should be one-- and preferably only one --obvious way to do it.



Wzorce projektowe, architektura oprogramowania

Big Ball of Mud

Artykuł dotyczy najmniej opisywanej architektury oprogramowania - Big Ball of Mud. O tym, dlaczego kod aplikacji staje się kupą błota, ale także o tym, jak z tego wyjść.


Makaron a architektura oprogramowania

O wyższości ravioli nad spaghetti i lasagne - oczywiście w kontekście architektury oprogramowania.


Aplikacje webowe

W3 Style Guide for Online Hypertext

Dokument stworzony przez Tima Bernersa-Lee, twórcę WWW. Przewodnik leciwy, jednak wciąż zawierający wiele celnych uwag. Szczególnie polecam rozdział Cool URIs don't change.


httpbin

Serwis przydatny dla każdego dewelopera piszącego cokolwiek związanego z siecią - pozwala na wysłanie dowolnego żądania HTTP.


Security

Why No Https?

Spis największych serwisów w Internecie, które uparcie nie korzystają z HTTPS.


OWASP Top Ten

Lista dziesięciu najpowszechniejszych błędów bezpieczeństwa, które można znaleźć w aplikacjach webowych.


Teoria programowania

Why numbering should start at zero

Głos jednego z najważniejszych informatyków, profesora Edsgera Dijkstry, na religijny wręcz temat - czy w programowaniu lepsze jest numerowanie od zera, czy od jedynki. Pokazuje jednoznacznie, które jest lepsze.


Security

Phishing Quiz

Największą podatnością każdej aplikacji jest jej użytkownik. W tym bardzo przystępnym quizie można sprawdzić, czy byłoby się podatnym na phishing.


Podstawy programowania

The Absolute Minimum Every Software Developer Absolutely, Positively Must Know About Unicode and Character Sets (No Excuses!)

Tytuł (nie najnowszego już) artykułu w sposób wyczerpujący opisuje zawartość.


Rozmaitości programistyczne

I programmer

Serwis z aktualnościami, recenzjami książek, artykułami fachowymi o programowaniu...


mermaid

Biblioteka JS umożliwiająca generowanie estetycznych diagramów z bardzo prostego języka znaczników. Co więcej, twórcy udostępniają stronę z edytorem live takich diagramów.


howdoi

Potężne konsolowe narzędzie, które umożliwia zadanie dowolnego pytania o programowanie - i otrzymanie pożytecznej odpowiedzi. Szybsza i prostsza alternatywa dla google'owania i przeglądania Stacka.


Awesome, awesome...

Gdy niegdyś znalazłem swoją pierwszą listę awesome sth, nie byłem świadomy, że to był przejaw o wiele szerszego ruchu - tworzenia zbioru linków do użytecznych materiałów dotyczących danego zagadnienia.

Lista poniżej może wciągnąć na wiele długich godzin - jest bowiem listą wszystkich list. Od programowania począwszy, a na polecanych książkach SF skończywszy.


Brython

Skoro JS trafił na backend, to czemu Python nie mógłby trafić na frontend? Brython jest implementacją Pythona odpalaną w przeglądarce, której celem jest zastąpienie JavaScriptu.


Krótka historia programowania...

...z przymrużeniem oka. Każdemu językowi dostało się odpowiednio.